Minimální světlé výšky obytných staveb

54
Přečteno 273 408 x

minmistnosti-all
Podívejte se také na minimální půdorysné rozměry obytných místností!

minimální světlá
výška místnosti (mm)
umístění zdroj
2100 podchodná výška vstupního prostoru bytu a komunikací bytů bytové domu ČSN 734301 čl. 5.3.1.1
místnosti a prostory rodinného domu, do kterých se vstupuje ČSN 734301 čl. 5.4.2.4
2300 sušárny, prádelny, žehlírny rodinných domů ČSN 734301 čl. 5.4.2.4
2300 prostor pro osobní hygiénu ČSN 734301 čl. 5.2.3.15
2300 *) obytné místnosti**) v podkroví***) ČSN 734301 čl. 5.2.2.10
2500 místnosti pro odkládaní odpadků v bytových domech a doporučená pro místnosti a společné prostory bytového domu, do kterých se vstupuje ČSN 734301 čl. 5.4.2.2
2500 obytné místnosti**) rodinných domů ČSN 734301 čl. 5.2.2.9, vyh. č. 268/2009 §40 čl. 2)
2600 obytné místnosti**) bytových domů ČSN 734301 čl. 5.2.2.9, vyh. č. 268/2009 §10 čl. 5a)

Minimální světlé výšky prostorů pro vaření jsou stejné jako obytných místností (ČSN 734301 čl. 5.2.3.8)svvysky02-kanc

Nabízíme také přehled v minimálních světlých výškách administrativních budov!

 

*) místnosti se skosenými stropy musí mít minimální světlou výšku nejméně nad polovinou podlahové plochy, která je vymezena rovinou kolmou k rovině podlahy, protínající rovinu zkoseného stropu ve výšce 1300 mm nad podlahou. (viz obrázek)

**) Definice obytné místnosti dle vyhl. MMR č.268/2009 Sb.  §3 ods. i):

„obytnou místností část bytu, která splňuje požadavky předepsané touto vyhláškou, je určena k trvalému bydlení a má nejmenší podlahovou plochu 8 m2. Kuchyň, která má plochu nejméně 12 m2 a má zajištěno přímé denní osvětlení, přímé větrání a vytápění s možností regulace tepla, je obytnou místností. Pokud tvoří byt jedna obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2; u místností se šikmými stropy se do plochy obytné místnosti nezapočítává plocha se světlou výškou menší než 1,2 m,“


***) Definice podkroví dle ČSN 73 4301:

„přístupný vnitřní prostor nad posledním nadzemním podlažím vymezený konstrukcí krovu a dalšími stavebními konstrukcemi, určený k účelovému využití“

Prověřte si světlé výšky v programu Poměr lidského těla ke světlé výšce místnosti

54 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, jaká je prosím minimální výška stropu sklepních prostor (místností v suterénu domu sloužících jako technické místnosti, či ůschovna sezoního zboží, potravin……Sklepní prostory nejsou určeny k obývání.

  Děkuji
  Martin Lenoch

  • Předpokládám, že se jedná víceméně o skladové místnosti do kterých se vstupuje, jak píšete. Pak je lze zařadit mezi „místnosti a prostory rodinného domu, do kterých se vstupuje“ tj. s minimální světlou výškou 2100 mm. Osoobně doporučuji 2300 mm.

   M. Tomáš

 2. dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na informaci ohledně minimální světlé výšce místnosti podkroví. Je mi jasné, že musí mít min. výšku 2300 mm. Ale můj dotaz směřuje spíše k min. ploše podhledu. Obrázek uveden výše je v rozkolu s vyhláškou o technických požadavcích na stavby-tedy pokud to správně chápu. Plocha podhledu by měla být min 50% podlahové plochy a ne 50% plochy, která je ve výšce 1300 mm nad podlahou. Jak to tedy je? Děkuji

  • Dobrý den,

   článek 5.2.2.11 ČSN 73 4301 z 06/2004 v první větě přímo říká: „Místnosti se zkosenými stropy musí mít výšku min. 2300 mm nejméně nad polovinou podlahové plochy, která je vymezena pomyslnou rovinou kolmou k rovině podlahy, protínající rovinu zkoseného stropu ve výšce 1300 mm nad podlahou. …“

   Jak vidíte tato věta je přináší do problému spíše více zmatků než řešení. (osobně si neumím představit jaký vliv má ona zmiňovaná kolmá, v podstatě řezová, rovina vztah k výšce 1300 mm nad podlahou).

   Proto v rámci článku doporučuji smysluplný pohled na řešení daného problému, který je pochopitelný a obhajitelný.

   Samozřejmě na 100% správný výklad je nutné se obrátit na autory Normy.

 3. Dobrý den chtěl bych se zeptat zda tato norma platí stale ze má byt strop min 2,5 mam totiž v projektu na bungalov 2,4. Děkuji za odpověd

  • Dobrý den,

   citace je z Normy datované 06/2004, tj. poslední platné. Tato norma byla ještě 3x aktualizována. Nicméně nepředpokládám, že některá ze změn by se týkala úpravy světlých výšek obytných prostor.

   Pokud máte ve Vašem projektu „bungalovu“ navrženu světlou výšku 2400 mm bývá tato z mého pohledu chyba omlouvána tezí, že se formálně v podstatě jedná o podkroví, která takovou výšku dovoluje.

   Výška 2400 mm je už opravdu málo a dovolím si Vaši mysl poškádlit otázkou, jakou by mohla mít výška stropu vliv na psychiku obyvatel…

   Mluvíte o projektu a tudíž Vám vřele doporučuji zvýšit světlou výšku v místnostech na 2500 – 2600 mm. Neopomeňte, prosím, tuto změnu promítnout hlavně do projektu vytápění a vůbec nechte prověřit všechny souvislosti.

 4. Dobrý den,
  chtěl bych Vás poprosit o radu. Dělám bakalářskou práci ve které mám obytnou místnost v bytovém domě. Světlá výška je 2,65 m, ale v části místnosti je strop snížený na 2,4 m. Toto snížení je na zhruba 20 % podlahové plochy místnosti. Moje otázka tedy zní: je někde udáno na jaké největší ploše místnosti může dojít ke snížení světlé výšky pod hranici udávanou normou? Předem děkuji za odpověď.

  Petr

  • Dobrý den,

   Nevím o tom, že by Vámi definovaný problém byl někde v normě 73 4301 byl řešen. Osobně v tom nevidím problém, v praxi jsem viděl něco podobného několikrát. Nicméně pokud chcete mít jistotu projděte si danou Normu.

 5. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je stanovena i minimální výška stropů u staveb, které nejsou obytné. Jedná se o samostatně stojící stavbu (ateliér, dílna…). Děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den,
  Potřebovala bych poradit. Budu pro rozvádějící se manžele rozdělovat dům na 2 byty. V jednom bytě je třeba udělat novou kuchyň, která by se nejlépe hodila do suterénu. Avšak světlá výška této místnosti je 2,3m. tato místnost by byla nazvána jako místnost pro vaření. Bude dostačující tato světlá výška? Jaká je minimální výška pro tuto místnost? Děkuji za radu.
  Lucie K.

 7. Zdravím,
  jak je to se světlou výškou stropu v místnosti přízemí, pokud jsou dřevěné stropní trámy přiznány. Je v tomto místě světlá výška měřena od čisté podlahy po spodní stranu trámů anebo po strop mezi trámy? Většina projektantů zastává názor, že jde o výšku mezi podlahou a stropem mezi trámy. A co se týče uložení stropních trámů, je třeba dodržet určitou minimální výšku od čisté podlahy – v případě výšky trámů 240mm. Díky.

 8. Dobrý den,

  chci se zeptat, zda a kde je definovaná světlá výška prosor v budovách občanské vybavenosti a budov pro administrativu.

 9. Dobrý den.

  Chtěla jsem se zeptat, kolik je minimální světlá výška sklepních prostorů v bytovém domě.

  Děkuji

  • Dobrý den,

   i v suterénu záleží na tom, jaké je využití daných místností. Tzn. pokud budete předpokládat, že např. místnost využijete pro bydlení, pak je nutné, aby světlá výška byla min. 2600 mm a tak podobně u ostatních funkcí. Jinak se jedná o místnosti, do kterých se vstupuje a tudíž je naprosté minimum světlé výšky 2100 mm. Osobně doporučuji nechodit níže než 2300 mm.

 10. Dobrý den,
  developer nám tvrdí, že světlá výška podhledu 2300mm v předsíni bytu 1+kk v nově stavěném bytovém domě v Praze ,je zcela dle platné legislativy. Mám o tom pochybnosti, prosím o odpověď.
  Děkuji předem Bros

  • Dоbrý den,

   v prvé řadě děkuji za dotaz, na základě kterého jsme doplnili informace na této stránce.

   Dle doplněných informací je ve vstupních prostorech bytů podchodná výška 2100 mm. Což je nejednoznačný údaj. Přesná světlá výška však není v normě definována a nevím osobně o žádném dalším platném předpisu, který by tuto výšku definoval.

 11. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak postupovat v případě, kdy stavba v nově postaveném bytovém domě nedodržela normou stanovenou světlou výšku 2,6m. Stavba argumentuje tím, že každé měření má toleranci, stejně jako stavební prvky (je toto pravda?). Nesplnění normy vysvětluje tak, že vzniklo rozhodnutím pro významně kvalitnější typ sádrové omítky, která je ale díky technologii nanášení silnější. Jsou tyto argumenty relevantní, resp. mám jako budoucí majitel bytu právo na kompenzaci formou slevy?
  Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, z Vámi uvedených informací nelze konkrétní případ hodnotit. Samozřejmě velice důležité je znát, jaká je odchylka, a na jaké ploše místností – tyto informace neznáme. Můžeme se pohybovat od řádu milimetrů na jednom z měřených bodů až po desítky centimetrů po celé ploše. Opravdu z naší strany nelze hodnotit zda máte, či nemáte právo na slevu, poněvadž neznáme ani obsah vaší smlouvy s prodejcem bytu, kde by případné kompenzace měly být hlavně řešeny. Pro posouzení konkrétní situace se prosím obratťe na soudní znalce v této problematice, jejich soupis je například zde – http://www.ceskestavebnictvi.info/znalci/znalci.htm

 12. Dobrý den,zajímalo by mě zda léta dovážené mobilní domy anglické provenience s certifikáty(National Caravan Council BS 4989 Permanet holiday caravans) se světlou výškou místností 2010 cm určené jako Hollday Home ,musí splňovat normy pro stavby,pro rodinné a obytné domy.Zdá se mi to trochu přitažené za vlasy – vyžadovat 2500 cm jen proto, že naše zákony v době svého vzniku ještě nepočítali s takovýmto druhem bydlení a rekreace.Mnohé úřady dělají v tomto směru velké problémy.Neměly by se i naše předpisy přiblížit běžné evropské legislativě v tomto směru.Koho případně lobovat s cílem soiuladu předpisů v EU?

  • Dobrý den, bohužel na tento dotaz asi nejsem nejkompetentnější osoba. Nicméně ze své zkušenosti mohu říci, že světlá výška 2010 mm je na naše poměry opravdu málo. Češi jsou jedním z nejvyšších národů na světě. Má výška je 196 cm a mohu Vám říci, že v místnosti se světlostí 2010 už bych intuitivně skláněl hlavu (dělám to i u 2100 mm). To se rozhodně nedá považovat za komfortní. Tím pádem přijmout výšku 2010 mm za obecnou normu v bydlení je minimálně diskutabilní. Na druhou stranu pokud nebudete vyžadovat daný prostor legislativně definovat jako byt nebo prostor pro trvalé bydlení, tak Vás v naší zemi nikdo neomezuje jej používat např. k rekreaci.

 13. Dobrý den,
  chtěl bych se vás zeptat co se rozumí pod pojmem podkroví. Zajímá mě to proto, že na svém pozemku mohu stavět dům s maximálně jedním nadzemním podlažím a podkrovím. Ptám se hlavně jestli jsou v normě nějak dány minimální rozměry podezdívky nebo plochy šikmých stěn. Mě by se právě nejvíce líbila vysoká nadezdívka někde kolem 180 cm, ale potom by ty šikmé plochy byli velmi malé a právě nevím jestli by se tomu mohlo ještě říkat podkroví.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, velice jednoduše najdete na webu přesnou definici podkroví dle ČSN 73 4301: „přístupný vnitřní prostor nad posledním nadzemním podlažím vymezený konstrukcí krovu a dalšími stavebními konstrukcemi, určený k účelovému využití“. A myslím, že tato definice je v souladu s Vámi předpokládaným řešením. Takže pokud nejsou ve vaší lokalitě další omezení (např. výška okapové hrany střechy, nebo hřebene) a najdete společnou řeč s místně příslušným stavebním úřadem je možné naprojektovat stavbu dle Vámi definovaných propozic. Opravdu prvním soudcem v daném problému je místně příslušný stavební úřad a z mých zkušeností bývají v současné době referenti objektivní a doporučuji se k nim obrátit pro radu.

 14. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, v podkroví máme místnost jako šatnu na věci, což bude asi bráné dle normy jako místnost, do které se vstupuje. Bohužel tato místnost je velice členitá (v rohu RD) a má plno šikmých stěn a málo rovného stropu. v nejvyšším bodě stropu je výška 2300mm. Rád bych se zeptal, platí pro tyto místnosti, do kterých se vstupuje, také to pravidlo s tou rovinou (B>A/2) ve 1300mm výšce jako u obytných mísntrostí v podkroví?
  Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   Váš dotaz je velmi specifický. V tomto směru bych se asi sám osobně neorientoval podle definice podkroví. Jestli to správně chápu, tak je ve Vaší místnosti část stropu výše 2100 mm a část níže. Tím pádem se již velice složitě bude definovat za plnohodnotnou místnost. Z hlediska využití jako Skladu nebo Komory bych byl osobně k požadavkům norem shovívavý. Myslím, že ani na stavebním úřadě Vás s tímto problémem trápit nebudou.

 15. Dobrý den,
  máme RD který má stavební povolení z roku 1990 a do dnes není skolaudován,výška stropu v obytných místnostech je 2,45m. Je možné že v té době byla norma jiná než dnes?? Mohla být normová výška stropu 2,4m v RD??

  • Dobrý den, bohužel normu platnou v té době nemám k dispozici, tudíž na daný dotaz nemohu dát jasnou odpověď. Přesto ze zkušenosti vím, že Váš dům není jediný s takovouto světlou výškou.

 16. Dobry den, co ak rekonstruujem stavbu pro rodinnou rekreaci, a svetla vyska v koupelni dosahuje vysku 2250mm,
  je nutne to zdvyhnut na normovych 2500mm? alebo nie? dakujem.

  • Dobrý den, koupelna je prostorem pro osobní hygienu a tím by měla mít světlou výšku nejméně 2300 mm. Nicméně osobně bych byl v rámci těchto místností benevolentnější. Zde hraje daleko závažnější roli odvětrání kapsy vzduchové mezi výškou dveřního otvoru a stropem. Vlhká pára kondenzující na konstrukcích způsobí časem mnohem nevhodnější prostředí, než 5 cm chybějící světlé výšky. A s tím, že se jedná o stavbu pro rekreaci, tak je možné v tomto konkrétním případě přistupovat k normativním rozměrům jako k doporučeným.

 17. Dobrý den, je možné překolaudovat atelier na byt, přičemž světlá výška je pouze 2,5 m, nicméně v bytovém domě jsou byty se stejnou výškou, jelikož se jedná o panelák v Praze? Děkuji.

  • Dobrý den, neznám přesně Váš případ, ale předpokládám, že pokud je prostor definován jako ateliér v rámci bytového domu s byty podobných parametrů, tak problém zřejmě nebude ve světlé výšce obytných místností. Odhaduji to na nedostatečné oslunění nebo osvětlení místností. Nicméně odhlédnuto od toho, v případě, že by byl problém pouze ve světlé výšce, která neodpovídá současným normám (a zřejmě odpovídá normám doby vzniku stavby), je na uvážení místně příslušného stavebního úřadu, zda bude na základě podobných případů s rekvalifikací prostoru souhlasit. Bohužel opora v legislativě se zde hledá velice složitě.

 18. Dobrý den.
  Můžete mi poradit…Chceme předělávat půdu na obytné podkroví, ale máme problém se světlou výškou místnosti. Která má být v podkroví minimálně 2,30 m V tom nám překáží kleštiny, které jsou nízko a nemůžeme je zvednout o tolik, aby to udělalo požadovanou výšku 2,30 m. Aby jsme nemuseli zvedat střechu nebo jí celou předělávat, tak bych chtěla najít jiné řešení. Napadlo mě, že by jsme kleštiny nechali přiznané v povolené podchodné výšce 2,10 m a podhledy by se udělaly ve výšce 2,30 m nebo i výše. Jde o to, jestli by to tak bylo dle vyhlášky správně, kdyby všude byly ty kleštiny ve výšce 2,10 m?
  Moc děkuji za názor.

  • Dobrý den, předpokládám, že předěláváte půdu Vašeho vlastního rodinného domu. V takovém případě považuji Vámi předeslané řešení s kleštinami v úrovni 2100 mm a úrovní stropu 2300 mm a výše za naprosto vhodné. Procházel jsem teď ještě jednou normu ČSN 734301 s tím, že jsem hledal přímo větu. která by popisovala, že lokální snížení je možné až na 2100 mm, ale nenašel jsem ji. Přesto mám v hlavě zafixováno, že jsem na podobný obrat v některé z norem narazil, možná ve starším znění. Shrnuto – pokud nepředěláváte půdu „na kšeft“, kde by jste se ve výsledku s klientem kvůli slevám hádali nad výkladem normy, tak pro Vaše vlastní potřeby bych já osobně v roli stavebního úřadu neměl problém uznat z hlediska podchozích výšek místnost za obytnou.

   • Děkuji za odpověď. Rozhodně mi zvedla náladu. Ano, je to náš dům. Hledala jsem skulinu, aby jsme nemuseli shazovat celou střechu a zvyšovat dům. Myslím, že i tak je to takové sporné. Snad budeme mít štěstí na shovívavého pracovníka ze stavebního úřadu a uzná místnosti jako obytné.

 19. Dobrý den,
  chtěla bych se informovat ohledně výšky stropu v panelákovém bytě (družstevní vlastnictví). Výška byla mezi 2,50 a 2,55 m, V rámci rekonstrukce jsme stropy hlavně z důvodu zavedení bodových světel a také vzhledu snížili o 10 cm, tedy na 2,4 m. Je to velký problém, popřípadě hrozí mi nějaká pokuta? Děkuji za odpověď.

 20. […] Základem a hrubou stavbou pro naše nové obydlí jsou námořní kontejnery. Námi pořízené kontejnery se běžně označují jako „40HC“. Pokud bychom rozebrali označení „40HC“ zjistili bychom, že tento typ kontejneru je 40 stop dlouhý, což je 12,036 metrů a v provedení „HC neboli High Cube“ má kontejner výšku 2,697m. Jedná se o venkovní rozměry kontejneru. Vnitřní prostory jsou cca o 11 cm menší. Běžný kontejner „40“ má výšku pouze 2,392m a nebyl by tedy vhodný pro vytvoření prostorů pro bydlení. Výška místnosti, kterou udává norma je 2,5m. Výtah z normy pojednávající o výšce místností v obytných prostorech rodinných domů je kupříkladu zde. […]

 21. […] Námi pořízené kontejnery pro stavbu se označují „40HC“. Zvolili jsme tento typ proto, že tento kontejner je 40 stop dlouhý, což je 12,036 metrů a v provedení „HC neboli High Cube“ má kontejner výšku 2,697m. Jedná se o venkovní rozměry kontejneru. Vnitřní prostory jsou cca o 11 cm menší. Běžný kontejner „40“ má výšku pouze 2,392m a nebyl by tedy vhodný pro vytvoření prostorů pro bydlení. Výška místnosti, kterou udává norma je 2,5m. Výtah z normy pojednávající o výšce místností v obytných prostorech rodinných domů je kupříkladu zde. […]

 22. Dobrý den,
  rád bych se Vás zeptal jak chápat minimální výšku místnosti u RD pokud se jedná o bungalov.

  1)Pokud tomu správně rozumím je minimální výška 2500 mm u místností se šikmým stropen minimálně nad 50% plochy ?(nejedná se o podkroví)
  2)Co když v jednom z pokoji je výška pouze 2208 mm nad 50 % plochy – dá se z této místnosti udělat například šatna?
  3)Stačí mi v RD jediná obyvatelná místnost s podlahovou plochou 30m2
  4) počítá se do této 50 % plochy i prostory určené pro věstavěnou skříň?
  5)jaká by podle Vás měla být minimální výška koupelny pokud má šikmý strop?
  Děkuji za odpověď a za tyto stránky

  • Dobrý den,

   bungalowem (osobně toto označení nepreferuji, protože evokuje dočasné bydlení s vybavením na úrovni jurty) je obecně myšlena stavba pro bydlení, nepodsklepená, jednopodlažní. Z toho vychází, že vlastně celý půdorys stavby lze brát jako podkroví, poněvadž se jedná o poslední podlaží pod úrovní střechy. Odpovědi jsou řazeny dle bodů vaší výše uvedené otázky:
   1. Ano, rozumíte tomu správně a správně rozlišujete výšku u rodinných domů, která je dle definice normy nižší. (Zde se mj. jedná o rozpor normy s vyh. č. 268/2009 §10 čl. 5a), který striktně uvádí 2600 mm pro všechny obytné místnosti)
   2. V podstatě by v tomto neměl být problém, poněvadž místnosti s minimální výškou 2300 mm předpokládají, že v nich bude probíhat nějaká (i když časově omezená) činnost.
   3. Pokud pod pojmem „obyvatelná“ místnost předpokládáte obytná místnost dle definice uvedené v poznámkách článku je 30 m2 bezproblémových – jednalo by se pouze o dům s bytovou jednotokou o jedné obytné místnosti.
   4. Ne nepočítají, pokud je skříň definována jako vestavěná
   5. Tyto výšky posuzuji individuálně – závisí na budoucích uživatelích. Při mé výšce postavy (téměř 200 cm) bych byl pro to, aby výška nebyla menší než 2100 mm.

  • Dobrý den, pro Vámi definovaný prostor jsem nenalezl žádnou přesnou definici světlé výšky. Nejblíže je DOPORUČENÁ světlá výška pro společné prostory bytových domů – 2500 mm (viz tabulka výše). Poněvadž se jedná o doporučenou hodnotu je cílem normy definovat výšku, ke které je vhodné se maximálně přiblížit. Což ve Vašem konkrétním případě i s přihlédnutím na proběhlou rekonstrukci je řešeno téměř ideálně (myšleno z hlediska norem – samozřejmě nehodnotím konkrétní stav, který neznám). Pro doplnění – nejmenší podchozí výška je 2100 mm a v praxi nebývají vyjímkou společné chodby se světlou výškou 2300 mm.

 23. Není mi jasné, proč v RD je min. světná výška pobyt.místností 2,5 m, avšak v BD je to 2,6 m? V obou případech se jedná o prostory určené pro bydlení. Má to nějaké logické vysvětlení? Bydlí snad v BD lidé, kteří „víc vyrostli“? Podle mě to odporuje selskému rozumu a nemá to žádné opodstatnění, jedině snad, že je to pozůstatek z nějaké minulé typové panelové výstavby. Akorát že dneska se BD staví i z cihel nebo tvárnic, kde je obvyklý výškový modul staviv 25 cm, takže se těch „chybějících“ 10 cm poměrně dost složitě dohání! Ocenila bych, kdyby při budoucích novelizacích byl tvůrci více používán zdravý rozum a logika

  • Děkuji za názor. Solidní odpověď sám neznám, to by jste se musela obrátit na tvůrce normy, což já nejsem. Osobně si to vysvětluji tím, že v rámci rodinného domu máte velmi jednoduchý přístup do exteriéru a také v něm trávíte více času. Což může fungovat jako kompenzace. Z praxe mi naopak vyplývá, že daleko důležitější než výška stropu je výška nadpraží okna. Místnosti se světlou výškou stropu 2,8m a nadpražím 2,3m bývají pocitově nižší než pokoje se světlou výškou stropu i nadpražím ve výšce 2,5m.

 24. Dobrý den,mám dotaz rád bych přestavěl v našem domě sklepní prostory na obytné bohužel světlá výška stropu je zde pouze 2.18 m je to vůbec možné? Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,

   technicky vzato z Vámi popsaných prostor útulný pokojíček udělat můžete, v tom Vám asi nikdo nezabrání. Leč je více než jisté, že nazývat tento prostor „obytnou místností“ nebude možné. Což znamená, že ji jako obytnou nemůžete pronajímat, definovat v rámci svého domu při jednání s úřady a při případném prodeji.

 25. Dobrý den,

  Po rekonstrukci chaty bych ráda požádala o tzv. změnu užívání a rekreační objekt nechala zapsat jako rodinný dům. Výška stropu ve všech místnostech je 2,3m. Norma ČSN 734301 čl. 5.2.2.10 v podstatě říká, že 2,30m je v pořádku. Norma ČSN 734301 čl. 5.2.2.9, vyh. č. 268/2009 §40 čl. 2) ale zase říká že je potřeba 2,50m. Trochu se v tom ztrácím a nevím jestli je možné, aby obě tyto normy byly platné. Moc děkuji za vaši odpověd.

  • Dobrý den, oba Vámi zmiňované předpisy definují 2,3 m jako minimální světlou výšku pouze v podkroví. Možná jste to přehlédla, ale z mého hlediska zde rozpor není. Jinak z hlediska důležitosti předpisů je pořadí sestupně:
   – zákon
   – vyhláška
   – norma
   Což prakticky znamená, že když narazíte na rozpor platí vždy údaj ve výše uvedeném předpisu, tj. např. údaj ve vyhlášce ze závaznější než v normě. V 90-letech bývaly tyto rozpory docela časté, dnes se již téměř nevyskytují.

 26. Dobrý den,
  chtěl bych se informovat ohledně výšky stropu v panelákovém bytě (osobní vlastnictví). Výška byla mezi 2,50 a 2,55 m, V rámci rekonstrukce jsme stropy hlavně z důvodu zavedení bodových světel a také vzhledu snížili o 10 cm, tedy na 2,4 m. Je to velký problém, popřípadě hrozí mi nějaká pokuta? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   Jak se říká – kde není žalobce není soudce, jinými slovy pokud touto úpravou neomezujete okolí není důvod k restrikci. Tudíž pokud nemíníte Váš byt pronajímat, pokud nesnižujete strop jako rafinovaně sofistikovaný teror vůči Vaší rodině a pod. a všichni tam bydlící si dané řešení pochvalujete, neměl by být důvod Vás penalizovat.
   Dnešní legislativně definovaná světlá výška v úrovni 2500 mm (rodinné domy) 2600 mm (byty v bytových domech) je v podstatě zafixování nejčastěji užívané výšky v bytech se současným vybavením, které se zdá jako vyvážené řešení pro nároky vytápění, osvětlení, psychické pohody a dalších vlivů. Pro příklad: jistě znáte vysoké stropy bytů vinohradských činžáků 19. století – ty byly odpovědí na topení uhlím a otázku bezpečnosti proti hromadícímu se CO2.

 27. Dobrý den, existuje nějaká výjimka i pro byt v suterénu?
  Současná výška stropu je 2,4 m.
  Kdybych musel snížit podlahu o 10 cm, vznikl by mi za vchodovými dveřmi schod.
  To by bylo velmi nebezpečné.

 28. Dobrý den,

  Zajímalo by mě, zda-li uvedená norma je závazná např. pro kolaudaci. Dále by mě zajímal Váš názor, pokud odhlédnu od normou předepsaných výšek, zda-li je možno zohlednit i tělesnou výšku obyvatel RD, chystám-li se stavět dům pro sebe a svou rodinu. Jsme všichni menšího vzrůstu do 172 cm. Momentálně bydlíme v bytě, kde je výška stropu 265 cm a připadá mi, že je to zbytečně moc – nenavozuje to pocit útulna, spíše naopak. Také je v místnostech horší akustika. Celé je to ještě umocněno malou podlahovou plochou místností. Navštívil jsem několik rekonstruovaných bytů, kde byly stropy snížené sádrokartonovými podhledy o cca 15 – 20 cm a vždy mi to tam připadalo útulnější. Obyvatelé (známí) si nestěžují. Rovněž ve všech obytných podkrovích cítím při pohledu na strop zvláštní příjemný pocit, který je podle mě dán i nižší výškou stropu v části místností. Co mi tedy brání, abych do našeho budoucího RD nechal naprojektovat stropy např. 245 cm? Bylo by to výhodné i kvůli schodišti do podkroví, které by se tak mohlo při zachování strmosti zkrátit.

  Děkuji za odpověď.

 29. Vážení všichni z WikiArchu komentující.
  bydlím od roku 1968 ve Švýcarsku, kde jsem si po tvrdé práci a šetření postavil rodinný dům. Velmi mne udivuje ČS Norma a ostatní doporučení a názory na výšky prostorů. Podle švýcarské legislativy je standartní výška 2.4m. Každý cm navíc zvyšuje pořizovací náklady a náklady na vytápění. Ceny objektů jsou zde celkem vysoké. Pořizovací náklady na stavby o 20 cm vyšší jsou tímto i o 8.33 % vyšší, a podle mne vcelku zbytečně.
  Rozdíl v číslech: byt za 2´000´000 Kč by tak mohl být o 166 600 levnější. Pro některé subjekty je to peanut…. Chci si pořídit Mobilheim, ale žádný dovezený z EU nedosahuje výšku místností 2.6m. Přesto jich stojí v ČR a je v užívání stovky ne-li tisíce. Musím zvýšit střechu na 2.6 m? Prosím o Váš názor a radu. Děkuji.

  • Dobrý den,
   z hlediska Vašich zkušeností ze Švýcarska s Vámi plně souhlasím.
   K Vašemu dotazu: mobilheim pravděpodobně nebude kolaudován jako prostor pro trvalé bydlení (byt, rodinný dům). Tudíž Vás světlá výška vnitřních prostor z hlediska legislativy nemusí trápit. A pokud by jste o tu kolaudaci stál, tak se dá žádat o vyjímku, jejíž schválení je v kompetenci místně příslušného stavebního úřadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*